Trots upprop på sociala medier och Imam Ali Centers tidigare protester mot Säkerhetspolisens bedömning och Migrationsverkets beslut, har moskéns huvudimam Mohsen Hakimollahi nu själv accepterar beslutet om att han ska utvisas. Han har redan lämnat Sverige.
Imam Ali Center skriver i ett kort uttalande på Instagram att församlingens huvudimam Mohsen Hakimollahi har nöjdförklarat sig med Migrationsverkets beslut att han ska utvisas till Iran. Enligt uttalandet, som publicerades i går, har han redan lämnat landet.
Församlingen tackar samtidigt Mohsen Hakimollahi för 14 år av hängivenhet och skriver att han haft stor betydelse för verksamheten.

Mohsen Hakimollahi kom från Teheran till Sverige 2011 för att ta över som huvudimam i Imam Ali Center. Efter att Expressen avslöjat att imamen tagits i förvar i väntan på utvisning framkom att Säkerhetspolisen underrättat Myndigheten för stöd till trossamfund om att shiamoskén i Järfälla använts för säkerhetshotande verksamhet mot Sverige och mot individer i den iranska diasporan. Säkerhetspolisen pekade ut Imam Ali Center och tre andra organisationer som delar postadress med moskén i Järfälla.
Enligt Säkerhetspolisen har moskén tagit emot finansiering för sin verksamhet från den iranska islamiska republiken. I underrättelsen till Myndigheten för stöd till trossamfund skrev Säkerhetspolisen att företrädare för moskén har
”kontakter med personer som verkar för de iranska underrättelse- och säkerhetstjänsterna i Sverige samt personer som arbetar för den iranska regimens ledning”.
När uppgifterna blev offentliga ställde sig Imam Ali Center bakom Mohsen Hakimollahi och
bad regeringen att agera i ärendet.
På sociala medier har uppropet ”Stoppa utvisningen av Mohsen Hakimollahi!” delats på flera plattformar och av Imam Ali Center. Uppropet, som i skrivande stund har samlat 900 namnunderskrifter, angriper medierapporteringen och slår fast att imamen riskerar att utvisas trots att han levt ett hederligt liv i Sverige.
Det är oklart om Mohsen Hakimollahis familj lämnade Sverige tillsammans med honom. Moskén kommer i kväll att hålla ett informationsmöte och en frågestund om händelserna för sina medlemmar.
Doku har utan framgång sökt Imam Ali Center.
SOFIE LÖWENMARK OCH LARS JONSON

Vi har som många andra försökt att lösa tre frågor: vi vill att nyheterna ska vara tillgängliga för alla, vi behöver intäkter för att överleva och vi vill inte ständigt be er om stöd och pengar.
Därför har vi landat i en möjligen udda konstruktion som vi i alla fall vill ge ett försök:
en frivillig prenumerationslösning.
Det kostar 185 kr per år att prenumerera på Dokus nyheter (dvs. drygt 14 kr per månad exkl. mervärdesskatt).
Den som vill stödja oss med mer eller mindre än så får själv knappa in Swishnummer 123 126 05 12 och belopp.