Sofie Löwenmark: Radikala miljöer omger El Nadi

Vetenskapsskolans huvudman Abdel Nasser El Nadi finns, som Doku idag avslöjar, med på Säpos ”lista” över de två tusen våldsbejakande islamisterna i Sverige. Men nyheten är inte särskilt överraskande för oss som har följt hans verksamhet och kontaktnät.

El Nadi fanns med redan i kretsen kring den hårt kritiserade och sedermera nedlagda föreningen Troende Unga Framtida Förebilder (TUFF), som bildades 1998. Kritiken mot TUFF nådde sin kulmen när föreningen bjöd in den salafistiska hatpredikanten Bilal Philips. Kritiken ledde till slut till att föreningen förlorade sina bidrag och lades ner 2013. Verksamheten togs i praktiken över av SFM, Sveriges Förenade Muslimer, som fortsatte att vara verksamma i TUFF:s tidigare lokaler och med samma person som ordförande.

SFM:s ordförande satt fram till 2016 i styrelsen för Vetenskapsskolan, där han också – enligt skolans hemsida – arbetade som vaktmästare med ansvar bland annat för transporter av elever.

LÄS MER: SÄPO PEKAR UT HÖG SKOLCHEF FÖR REKRYTERING

Det är alltså ingen tillfällighet att Vetenskapsskolans huvudman Abdel Nasser El Nadi också har varit en flitig föreläsare först hos TUFF och sedan hos SFM. Inom SFM har El Nadi också spelat  en stor roll inom föreningens dawahverksamhet, vilken var inspirerad av brittiska IERA (Islamic Education And Research Academy), där just Bilal Philips varit rådgivare och vars grundare liknat homosexualitet vid kannibalism, förespråkat stening som dödsstraff för otrohet samt sagt sig ”avfärda idén om yttrandefrihet och även idén om frihet. I kalifatet, när folk engagerade på ett positivt sätt, så blev den där idén om frihet överflödig, den blir onödig”.

Det är alltså ingen tillfällighet att Vetenskapsskolans huvudman Abdel Nasser El Nadi också har varit en flitig föreläsare först hos TUFF och sedan hos SFM. Inom SFM har El Nadi också spelat  en stor roll inom föreningens dawahverksamhet

Dawah är en sorts islamisk mission som i SFM:s fall har använts för att locka människor till salafismen. Dawahrörelsen har dock i Sverige, liksom i många andra europeiska länder, även använts som plattform för rekrytering till jihadistiska terrorgrupper i Irak och Syrien.

Ett flertal personer som har varit engagerade i SFM, varav ett par öppet har hyllat IS eller liknande grupperingar, har dels arbetat på Vetenskapsskolan, dels varit engagerade i den dawahverksamhet som i Sverige introducerades just via SFM.

Sveriges Förenade Muslimers lokal i Bellevue, Göteborg.

Av en äldre Facebookgrupp (den numera inaktiva gruppen Vetenskapsskolan – årskurs 6,7,8) framgår hur Vetenskapsskolan och SFM samverkat. Gruppen, som administrerades av en person med täta band både till skolan och till TUFF/ SFM sade sig ha som syfte att ”sprida vidare aktiviteter i TUFF föreningen” till skolans elever.

En annan förening som hade stark koppling till Vetenskapsskolan var hjälporganisationen Solidaritetcenter. I januari 2014 fick Solidaritetscenter ett så kallat 90-konto från Svensk insamlingskontroll, vilket ska fungera som en garant för att insamling av pengar till humanitära ändamål sker under ”betryggande kontroll”. Men samtidigt kunde man på Solidaritetscenters frontfigurs facebooksida följa hur han öppet stödde jihadistiska grupper i Syrien. Vid sidan om IS-propaganda och liknande terrorpropaganda spred han hatiska inlägg om shiamuslimer.

LÄS MER: UTPEKADE SKOLCHEFEN VILL TA ÖVER GYMNASIESKOLA

I ett inlägg i en sluten Facebookgrupp skrev han:

”Mina syskon i aqidah. Ingen har missat det som skedde mot våra försvarslösa syskon i al-Ghuta. Antalet döda är uppe i 2000 till följd av den kemiska attacken som utfördes av Bashars sturkor (sic) med hjälp av Hizbul Shaytan. Det är dags att vi handlar! Hjälp oss att förse bröderna i fronten med vapen så den kan hämnas våra syskon. Ring följande nummer xxx Eller xxx för att få kontonummer där ni kan överföra era pengar! De båda är kända för sitt stöd till Jabhat al-Nusrah, al Dawlaah, Ahrar ash-shaam m fl.”

Solidaritetscenter avslutade sitt 90-konto på egen begäran i början av 2016, efter att en husrannsakan gjorts hos biståndsföreningens frontfigur. Hösten 2017 dömdes han till sex månaders fängelse för att på Facebook ha uppmanat människor att skänka pengar samt uppgivit kontakt för insamling till bland annat Islamiska staten och Jabhat al-Nusra.

Men i Solidaritetscenters styrelse fanns också flera personer både kopplade till Vetenskapsskolan och SFM, bland andra SFM:s ordförande samt tidigare styrelseledamot och verksam på skolan.

Det är ingen tillfällighet att Vetenskapsskolan expanderar just i Gävle och i Halmstad. I Gävle finns den radikala imamen Abo Raad, som uppmärksammats för en rad extremistiska utspel och ageranden. När Islamiska Staten intog den irakiska staden Mosul under försommaren 2014, hyllade Abo Raad händelserna på sin Facebooksida.

Under 2015 gjorde Gefle Dagblad en större granskning av Gävle Moské och dess företrädare. Detta ledde till att tidningens chefredaktör hotades till livet, vilket en anhörig till Abo Raads senare kom att dömas för. Två av Abo Raads döttrar är gifta med män kopplade till skolornas verksamhet.  Vetenskapsskolans Abdel Nasser El Nadi står Abo Raad nära och de har bland annat suttit i en shariakommitté tillsammans, i det kortlivade projektet ”Islamiska förbundet för social utveckling” som skapades 2014.

I Halmstads moske återfinns i sin tur den radikala imamen Abu Muadh, som ingår i kretsen runt Abo Raad och El Nadi. Även Abu Muadh har gjort sig känd för en rad extrema uttalanden.

I Halmstads moske återfinns i sin tur den radikala imamen Abu Muadh, som ingår i kretsen runt Abo Raad och El Nadi. Även Abu Muadh har gjort sig känd för en rad extrema uttalanden. Han skrev på sin blogg efter attentatet mot Charlie Hebdo att terrordåden i Paris var iscensatta för att skapa hat och misstro mot muslimer. Han har i klipp på Youtube propagerat för jihad och för att muslimer i västvärlden bör koncentrera sin uppmärksamhet helt på sin tro och inte låta sig distraheras av diverse lockelser som människor av motsatt kön erbjuder.

Skolchefen Abdel Nasser El Nadi har alltså under många år omgett sig med radikala organisationer och personer som har uttalat extrema åsikter. Att Säpo håller ögonen på honom är därför inget konstigt, men frågan är om en sådan person är lämplig att bedriva skolverksamhet.

SOFIE LÖWENMARK
Redaktör för doku.nu

Doku är helt beroende av donationer för att kunna bedriva sin granskande verksamhet. Hjälp oss genom att stödja oss ekonomiskt: swish: 1232570844.